Kto otrzyma literackiego Nobla?

Spojrzenie na północ

Raz do roku oczy całego świata kultury zwracają się na Sztokholm, w którym to znajduje się siedziba Akademii Szwedzkiej przyznającej najbardziej prestiżowe wyróżnienie dla twórców prozy i poezji. To właśnie tam w grudniu przyznana zostanie literacka nagroda Nobla 2020 (https://www.taniaksiazka.pl/t/literacka-nagroda-nobla). Już od ponad stu lat ceremonia uhonorowania laureatów cieszy się ogromnym zainteresowaniem, które w Polsce zdaje się być jeszcze większe od zeszłego roku, kiedy to członkowie Akademii postanowili odznaczyć Olgę Tokarczuk za jej wybitne osiągnięcia pisarskie oraz za wybitną wyobraźnię narracyjną, pozwalającą jej na tworzenie zupełnie niezwykłych światów przedstawionych. Informacja o wyróżnieniu dla artystki sprawiła, że sprzedaż jej książek w ciągu następnych miesięcy wzrosła kilkunastokrotnie. Nic więc dziwnego, że wszyscy uczestnicy świata kultury zastanawiają się teraz, komu przypadnie literacka nagroda Nobla 2020. 

Wielka niewiadoma

Proces przyznawania Nobla z dziedziny literatury jest wielostopniowy, długotrwały i dosyć skomplikowany. Akademia Szwedzka nie ma zupełnej dowolności w wyborze kandydatów do tego prestiżowego wyróżnienia. Cały proces zaczyna się jeszcze na rok przed ostatecznym ogłoszeniem werdyktu, kiedy to od uprawnionych członków Akademii zbierane są formularze z propozycjami kandydatów do otrzymania nagrody. W tym zacnym gremium zasiada kilkaset osób, z czego łatwo wywnioskować, że mniej więcej tyle samo pojawia się potencjalnych zwycięzców. Literacka nagroda Nobla 2020 nie jest więc w żadnym stopniu przewidywalna, wszystko zależy od tego, jakie nazwiska będą najczęściej wymieniane przez akademików. Po sporządzeniu pełnych list kandydatów zaczynają się obrady Akademii, w wyniku których początkowo wyłanianych jest około dwudziestu literatów. W kolejnych miesiącach liczba ta jest redukowana do pięciu nazwisk, spośród których ostatecznie jesienią wybierany jest zwycięzca, a jego personalia ogłaszane są podczas dorocznej gali organizowanej w grudniu w Sztokholmie. 

Giełda nazwisk

Trudno jednoznacznie stwierdzić, komu przypadnie literacka nagroda Nobla 2020. Patrząc jednak na laureatów z poprzednich lat, można jednak dojść do pewnych wniosków. W ciągu ostatniej dekady wyróżnieni zostali m.in.:

  • Pater Handke – 2019
  • Olga Tokarczuk – 2018
  • Kazuo Ishiguro – 2017
  • Bob Dylan – 2016
  • Swiatłana Aleksijewicz – 2015
  • Patrick Modiano – 2014.

Większość z wymienionych artystów pisze przede wszystkim prozę, za osiągnięcia w dziedzinie poezji nagrodzono jedynie Dylana. Może to sugerować, że literacka nagroda Nobla 2020 również zostanie przekazana osobie, która tworzy teksty epickie, nie zaś liryczne.

Ludzie zdjęcie autorstwa Racool_studio - pl.freepik.com