Dlaczego literacka nagroda Nobla jest tak ważna?

Nie ma na świecie drugiego takiego wyróżnienia, które wywoływałoby takie emocje. Bez względu na daną kategorię (choć trzeba przyznać, że za największe poruszenie odpowiada prawdopodobnie pokojowy Nobel), wyniki nagród Noblowskich poruszają cały świat. Czy jest to fizyka, czy literatura, zwycięzcy komentowani są we wszystkich mediach, a autorzy zapisują się w kanonie na stałe. Jednym z popularniejszych wyróżnień – obok pokojowej nagrody Nobla – w Europie jest literacka nagroda Nobla 2020. Jaka twórczyni, bądź też twórca zdobędzie ją w tym roku?

Olga Tokarczuk i jej zwycięstwo

Olga Tokarczuk stała się niemałym zaskoczeniem. Szeroko w naszym kraju znana i doceniania, wydawała się autorką, której prozę trudno jest przełożyć na język obcy. Punktowane tutaj były trudności z zachowaniem tej specyficznej magii i rytmu, które styl Tokarczuk cechują. W końcu jednak – jak sami mogliśmy zaobserwować – udało się. Polska pisarka została, dla jednym zaskakująco, dla drugich przewidująco, nagrodzona literacką nagrodą Nobla za rok 2018. Decyzja akademii przyczyniła się do gwałtownego wzrostu popularności Tokarczuk nie tylko w samej Polsce (bo tu była już ceniona i znana), ale przede wszystkim za granicą. Telefony się rozdzwoniły, a sama pisarka stała się osobą rozchwytywaną. Na tym przykładzie zauważyć można, jak sam Nobel jest wyróżnieniem medialnym. Jak szybko potrafi uczynić z persony szerzej nieznanej, europejskiego lidera opinii. Kogoś, kogo chce się słuchać, czytać, widzieć. 

Enigmatyczne obrady

Jak wiadomo, obrady Akademii Szwedzkiej są tajne. Według zasad panujących w zgromadzeniu, te mogą być ujawnione, co najwyżej, 50 lat po ich zakończeniu – i to wyłącznie w celu badań naukowych nad nimi. Ciężko jest przewidywać, kto w tym roku może okazać się zwycięzcą, ale i nominowanym do samej nagrody. Oczywiście, im bliżej gali, tym więcej w europejskich i światowych mediach znaleźć będzie można “przecieków”, które głosić będą coraz to nowych kandydatów. W ramach ciekawości można te zakłady śledzić, warto jednak wziąć pod uwagę, że możliwości są naprawdę szerokie, a wycelowanie w wyniki członków akademii, wcale nie tak łatwe. Jaka by ta decyzja nie była, z pewnością wywoła ogromne zamieszanie. Jak zawsze też, część obserwatorów przyklaśnie decyzji akademików, część wzruszy ramionami, a część okaże gromkie oburzenie. A zwycięzca czy też zwyciężczyni literackiej nagrody Nobla tylko zatrze ręce, bo nagle egzemplarze jego książek zaczną wyprzedawać się w zatrważających umysł ilościach.

Zdjęcie utworzone przez Racool_studio - pl.freepik.com