Najoryginalniejszy pisarz XXI wieku

Charakterystyczny styl

Wielkość pisarza można ocenić dopiero po jego śmierci i po sprawdzeniu, czy jego utwory przetrwały próbę czasu. W ramach intelektualnego ćwiczenia można jednak pokusić się o próbę wskazania najwybitniejszych współczesnych autorów. Zapewne wiele osób wskaże Stephena Kinga czy J.K. Rowling jako pisarzy, którzy wywarli największy wpływ na światową literaturę w ciągu ostatnich dziesięcioleci. Nie można jednak zapominać w tym zestawieniu o jednym z najpopularniejszych obecnie hiszpańskich artystów. Carlos Ruiz Zafon ma na swoim koncie miliony sprzedanych książek, które zostały przetłumaczone na ponad trzydzieści języków i które ukazały się w księgarniach w czterdziestu różnych krajach na całej kuli ziemskiej. Tak wielki i spektakularny sukces musi świadczyć o sile przebicia autora i oryginalności jego pomysłów. Rzeczywiście, Zafon przez krytyków jest zgodnie uważany za jednego z najciekawszych współczesnych twórców, posiadającego swój własny, niedający się podrobić styl. Jakie czynniki wpłynęły na to, że Carlos Ruiz Zafon zaskarbił sobie serca tylu czytelników?

Historia chwytająca za serce

Chociaż Carlos Ruiz Zafon napisał w ciągu całej swojej kariery prawie dziesięć książek, największą sławę i tak przyniósł mu “Cień wiatru”, stanowiący preludium do cyklu o cmentarzu zapomnianych książek, w skład którego wchodzą również:

  • “Gra anioła”
  • “Więzień nieba”
  • “Labirynt duchów”.

Głównym bohaterem powieści jest dziesięcioletni Daniel Sempere, mieszkający wraz z ojcem nad jedną z barcelońskich księgarni. Pewnego dnia tata zaprowadza syna do tajemniczego, ukrytego miejsca zwanego cmentarzem zapomnianych książek. Ma on tam wybrać sobie jedną powieść, którą będzie chronił przed zniszczeniem w ciągu kolejnych lat. Decyzja, której dokona Daniel, wpłynie na całe jego dalsze życie. Chłopiec zacznie bowiem szukać autora woluminu, który wskazał tego pamiętnego dnia na cmentarzu. Pogoń za mitycznym pisarzem staje się dla niego w pewnym momencie niemalże obsesją.

Czarodziej słów

Carlos Ruiz Zafon z TaniaKsiazka ma na swoim koncie zarówno powieści młodzieżowe, jak i tytuły skierowane przede wszystkim do dorosłych. Wszystkie jego utwory łączy jednak pewien stały zestaw cech. Autor w każdym przypadku bardzo dba o dobór słów i piękno języka. W niemalże wszystkich jego powieściach, których akcja rozgrywa się w Barcelonie, miasto przedstawiane jest w charakterze bohatera powieści żyjącego i odczuwającego na takich samych zasadach jak ludzie. Zafon lubuje się także w stosowaniu zabiegów artystycznych nawiązujących do realizmu magicznego.

Ludzie zdjęcie utworzone przez Racool_studio - pl.freepik.com